Głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego: 19-24 marca!

Już we wtorek, 19 marca, rozpocznie się głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego - lista zgłoszonych projektów jest dostępna tutaj. Głosowanie potrwa do niedzieli 24 marca.

Kto może wziąć udział w głosowaniu?
Każdy mieszkaniec Dolnego Wrzeszcza, który może wziąć udział w wyborach do rady dzielnicy (ma czynne prawo wyborcze), a także niepełnoletni mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat. Jeżeli ktoś jest zameldowany w innym mieście, a mieszka w Dolnym Wrzeszczu, wówczas powinien dopisać się do rejestru wyborców w urzędzie miasta Gdańska i zamiast dowodu osobistego może wziąć ze sobą wypis z rejestru wyborców.

Na czym polega głosowanie?
Zgłoszone projekty ocenia się w skali od "0" (zero) do "9" (dziewięć), przy czym:
  • 0 (zero) oznacza projekt całkowicie niepotrzebny,
  • 5 oznacza projekt potrzebny,
  • 9 (ocena maksymalna) oznacza, że przedsięwzięcie jest bardzo potrzebne.
Projekty można, oczywiście, oceniać w zakresie całej skali. Można ocenić wszystkie projekty, kilka z nich lub tylko jeden. Jeżeli głosujący nie wie, jak ocenić dany projekt, wówczas może zaznaczyć pole „nie mam zdania”. Jeżeli jakiś projekt pozostanie bez oceny, wówczas jest to traktowane tak samo, jak zaznaczenie pola „nie mam zdania”.

Gdzie można głosować?
  • siedziba Rady Dzielnicy, ul. Manifestu Połanieckiego 36
  • Szkoła Podstawowa nr 24, ul. Lilli Wenedy 19
  • Gimnazjum nr 25, ul. Kościuszki 8b

Głosować można w dowolnym lokalu, jednak tylko jeden raz. Jeżeli nie jesteś pewna lub pewien, czy mieszkasz na terenie Dolnego Wrzeszcza, możesz to sprawdzić w spisie ulic tutaj.

W jakich godzinach można głosować?
  • 19–23 marca (wtorek–sobota), w godz. 17.00–19.00
  • 24 marca (niedziela), w godz. 10.00–15.00

Jak będzie ustalany wynik głosowania?
Ustalenie wyniku głosowania polega na zsumowaniu punktów oddanych na poszczególne projekty. Dla każdego projektu liczy się ponadto średnią ocenę. Do realizacji przeznaczane są te projekty, które uzyskały największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków finansowych, z zastrzeżeniem jednak, że średnia ocena każdego z nich musi wynosić co najmniej 5.

Dlaczego liczy się średnią ocenę projektów? Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, w której do realizacji zostaje przekazany projekt, który mieszkańcy uznali za niepotrzebny. Zsumowanie punktów pokazuje ranking preferencji mieszkańców – od najwyżej ocenianych do najniżej, nie pozwala jednak wykluczyć projektów niepożądanych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz